Čtvrtek, Duben 25, 2024
Městská policie Roztoky

Hledat

Co dělat po ztrátě nebo odcizení občanského průkazu?

Odcizení nebo ztrátu občanského průkazu je třeba neprodleně ohlásit na Městském úřadu Černošice - úřadu s rozšířenou působností, Praha 2, Podskalská č.19, Městském úřadě Roztoky – správní odbor, nebo popřípadě též na kterémkoli útvaru Policii ČR (od policie dostane občan potvrzení o občanském průkazu a kopii protokolu o nahlášení odcizení). Pokud tak občan neučiní, vystavuje se nebezpečí uložení pokuty až do výše 5 000 Kč.

Do 10 dnů od ohlášení odcizení či ztráty je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu.

Pro Prahu-západ vydává osobní doklady (občanské průkazy , pasy) oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel Městského úřadu Černošice, Praha 2, Podskalská č. 19.

Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena.

Občanský průkaz je zakázáno ponechávat nebo přijímat jako zástavu a odbírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky.

Žádá-li občan o občanský průkaz musí použít originální tiskopis, který splňuje požadované technické parametry, vzhledem ke způsobu zpracování žádosti.

Tyto tiskopisy jsou k dispozici na výše uvedených úřadech..

 

 
Kdy je strážník oprávněn namontovat TPZOV - tzv. "botičku" ?

Strážník může nasadit technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla (dále jen TPZOV) jen v případech, kdy mu to umožňuje § 17a zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii.

Těmito případy jsou:

  • ponechání vozidla na místě, kde je ponechání vozidla zakázáno zákazem vyplývajícím z místní úpravy provozu na pozemních komunikacích
  • stojí-li vozidlo na chodníku, kde to není povoleno
  • je-li vozidlem proveden neoprávněný zábor veřejného prostranství

a řidič se v blízkosti vozidla nezdržuje

Technické prostředky lze použít, jen jsou-li zajištěny nepřetržité podmínky pro jejich bezodkladné sejmutí

 

 

Co dělat, pokud nenaleznete své vozidlo na místě, kde jste jej zaparkovali?

Obraťte se na Policii ČR, linka 158 nebo přímo na nejbližší služebnu. Policie ověří, zda Vaše vozidlo nebylo odtaženo. Informace o odtaženém vozidle se dozvíte bezplatně také na tísňové lince 156.

Kdy může strážník nařídit odtah vozidla?

Strážník obecní (městské) policie rozhodne o odstranění vozidla (o odtahu) tvoří-li vozidlo překážku na pozemní komunikaci v souladu s ustanovením § 45 zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů. Odstranění vozidla z pozemní komunikace se provede na náklady jeho provozovatele. V § 2 písm.ee) citovaného zákona je definována překážka provozu na pozemních komunikacích jako vše co by mohlo ohrozit bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace.

Dále může nařídit odtah vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.

O odtažení vozidla rozhoduje strážník na místě samém.

 

   
Co je to autovrak ?

Stávající právní úprava poskytuje dvojí definici autovraku. Ta první má oporu v zákoně č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Dle této úpravy je vrakem každé silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou (resp. RZ), nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu. Druhá definice se opírá o příslušné ustanovení zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů. Dle této právní normy se autovrakem rozumí každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro účel přepravy osob, zvířat a věcí a stalo se odpadem. Je třeba v této souvislosti upozornit na skutečnost, že autovrak je podle tohoto zákona nebezpečným odpadem, tudíž majitel může předat vozidlo určené k likvidaci pouze osobě oprávněné k ekologické likvidaci vraků, která potom vystaví majiteli doklad o převzetí autovraku. Odhlášení vozidla v důsledku jeho trvalého vyřazení z registru motorových vozidel je zcela osvobozeno od správních poplatků.

Pokud vyhodnocení vyzní tak, že vozidlo je vrakem, potom je na jeho okno vylepena výzva majiteli, aby uvedl vozidlo do náležitého stavu, nebo jej v zákonné dvouměsíční lhůtě z komunikace odstranil. Pokud je vozidlo vybaveno registrační značkou je provedena lustrace a jeho majitel je písemně vyzván k tomu, aby vozidlo uvedl do náležitého stavu. Jestliže výzvu převezme a ve lhůtě dvou měsíců této výzvě nevyhoví, potom v souladu s dikcí zákona přistupuje organizace k odstranění vraku a k jeho předání firmě zajišťující jeho ekologickou likvidaci. Jestliže majitel zmaří doručení výzvy jejím nepřevzetím, přistoupí organizace bez dalšího, k jejímu zveřejnění prostřednictvím veřejné desky příslušného městského úřadu. Po uplynutí zákonné lhůty je vozidlo následně předáno firmě zajišťující jeho ekologickou likvidaci.

Auto bez značky

V případě, že nalezené vozidlo nemá registrační značku (resp. SPZ) je výzva k odstranění vozidla umístěna na veřejné desce příslušného městského úřadu tj. MÚ Roztoky, kde byl vrak objeven, a po uplynutí dvouměsíční lhůty vozidlo je vozidlo odstraněno uvedenou organizací z komunikace. Následuje jeho otevření za účelem získání identifikace majitele prostřednictvím značení WIN, vyžádání lustrace majitele a po uplynutí zákonné lhůty je autovrak opět ekologicky likvidován.

 

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL